50 sposobów na bezpieczny dom dla Twojego dziecka

Jeżeli jesteś matką, to dobro i bezpieczeństwo dziecka znajdują się u Ciebie na pierwszym miejscu. Niełatwo ochronić potomka przed wszystkimi zagrożeniami, jakie czekają w otoczeniu, ale trzeba próbować. Dla małego odkrywcy rodzinny dom to siedlisko pułapek, a wyciągnięte rączki szkraba przyciągają niebezpieczeństwa. Warto poznać najważniejsze sztuczki, żeby uniknąć przypadkowej tragedii.

Oto 50 sprawdzonych sposobów na zapewnienie małemu dziecku bezpieczeństwa w domu. Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie.

Bezpieczeństwo w sypialni dziecka:

  1. Elektroniczna niania – umożliwia podsłuchiwanie dziecka. Dzięki elektronicznej niani nie przegapisz żadnych niepokojących dźwięków dochodzących z dziecięcego pokoju, kiedy będziesz w innym pomieszczeniu. Niektóre nianie są wyposażone w termometr.
  2. Cyfrowana niania – wersja powyższego gadżetu, ale z ekranem. Pozwoli Ci podglądać dziecko, także w ciemności.
  3. Barierka ochronna do łóżka – ruchoma, z prętami lub bez nich, chroni przed upadkiem z łóżeczka. Dostępna w wersji składanej.
  4. Moskitiera do łóżeczka – zarzucona na łóżko odgrodzi dziecko od much i komarów, a jednocześnie umożliwi sen przy uchylonym oknie.
  5. Żabki do przyczepienia kocyka – mocuje kocyk do prętów łóżka, żeby nie ześliznął się z dziecka, dzięki czemu maluch znajduje się pod ciepłym przykryciem, kiedy uchylisz okno.
  6. Lampki nocne do montowania na ścianie – energooszczędne, często wyposażone w czujniki światła, które zapalają lampkę po zmierzchu i gaszą nad ranem. Doskonały gadżet do przewijania! Przede wszystkim dziecko nie sięgnie do takiej lampy i nie poparzy sobie rączki.
  7. Filtr powietrza do kaloryfera – montowany do kaloryferów, kontroluje cyrkulację powietrza. Doskonały dla alergików.
  8. Barierka do przewijaka – żaden maluch nie wyślizgnie się poza obręb przewijaka ani nie strąci na ziemię pojemnika z posypką.
  9. Czujnik dymu z alarmem – do zamontowania nie tylko w kuchni. Może uratować życie.

Zabezpieczenia na szafki i szuflady:

  1. Zabezpieczenia na drzwi szafek typu rzep – jeżeli nie chcesz, by Twój potomek dostał się do szafek lub szuflad, które skrywają w sobie wiele niebezpiecznych przedmiotów, zaklej drzwi mebli samoprzylepnym rzepem.
  2. Samoprzylepne zatrzaski na meble – wykonane z mocnego plastiku, bezproblemowe w montażu (nie wymagają wiercenia dziur). Dzięki nim dziecko nie przytrzaśnie sobie paluszków drzwiami szafki. W zależności od rodzaju mogą być montowane na środku drzwi lub na krawędziach mebla.
  3. Magnetyczne zamknięcie szafek – opcja dla mam, które estetykę stawiają na drugim miejscu po bezpieczeństwie dziecka i nie chcą naklejać na meble widocznych zabezpieczeń. Magnesy można dyskretnie zamontować we wewnętrznej górnej części mebla.
  4. Kotwice meblowe – jeżeli drżysz na samą myśl o tym, że ciężki regał z książkami mógłby się przewrócić na Twojego malucha, przymocuj meble do ściany za pomocą kotwicy meblowej, czyli specjalnego prętu montowanego do ściany. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie wymaga solidnej ściany i sprawdzi się tylko wtedy, gdy wykonasz montaż odpowiednio z instrukcją.
  5. Taśma przymocowująca do szafek – alternatywa dla kotwic. Przymocuje wysokie komody i szafy do ściany oraz zabezpieczy je przed przypadkowym upadkiem. Im więcej taśm użytych do mebla, tym większa pewność prawidłowego działania.
  6. Zastępczy uchwyt– sposób na przechytrzenie ciekawskiego podróżnika. Wystarczy usunąć fabryczne uchwyty z szafek i zastąpić je samoprzylepnymi gałkami. W trakcie Twojej nieobecności mały detektyw nie dostanie się do szafki, ponieważ uchwyty… zabierzesz ze sobą!
  7. Zabezpieczenia sprężynowe – dzięki nim utrudnisz dostęp do wnętrza mebli dzieciom. Zabezpieczenie sprężynowe montowane w górnej części szuflady lub szafki z łatwością odblokuje przez naciśnięcie każdy dorosły, natomiast raczkujący potomek będzie mieć duży problem, by ominąć tę przeszkodę.
  8. Zamknięcia w formie pętli – giętkie zamknięcia do wykorzystania na uchwytach okrągłych i kształcie elipsy.

Zabezpieczenia do drzwi, okien i na balkon:

  1. Folia zabezpieczająca szkło przed skutkami pęknięcia – jeżeli lustro lub w szyba w wyniku niefortunnego wypadku ulegną zniszczeniu, szkło nie rozpryśnie się, lecz pozostanie na folii. Można ją przycinać do wybranych rozmiarów.
  2. Samoprzylepne listwy do drzwi – umieszczone w szczelinie drzwiowej uniemożliwiają włożenie tam palców.
  3. Zabezpieczenie klamek okien balkonowych – prosty, ale skuteczny mechanizm na drzwi. Dzięki niemu dziecko nie wydostanie się na balkon, a ty unikniesz zatrzaśnięcia. Wystarczy prosty montaż i wciśnięcie jednego przycisku!
  4. Nakładki zabezpieczające na drzwi – mają różne kształty i są zrobione z rozmaitych materiałów. Nałożone na wierzch drzwi stworzą szczelinę o szerokości ok. 12 mm, dzięki czemu ruchliwe rączki Twojego dziecka nie będą narażone na przytrzaśnięcie.
  5. Przeciwzatrzaskowe amortyzatory na drzwi – umieszczone na framudze nie dopuszczą do energicznego zamknięcia drzwi. W zależności od wersji montowane samoprzylepnie lub za pomocą wkrętów.
  6. Stopery do drzwi – ciężkie blokady w zabawnych kształtach, np. zwierzątek, nie tylko przyciągną wzrok Twojego dziecka, lecz także uniemożliwią przesuwanie drzwi.
  7. Zabezpieczenie klucza zamka – blokuje klucz w dziurce zamka i utrudnia wyciągnięcie go przez dziecko. Możesz w ten sposób uniknąć przypadkowego zamknięcia.
  8. Zaślepki do żaluzji okiennych – dzięki zaślepkom skrócisz sznurki do żaluzji lub firanek. Pozostaną poza zasięgiem wzroku i dotyku Twojego potomka.
  1. Klamki z kluczykami – okna wyposażone w takie rozwiązanie są nie tylko zabezpieczone przed otwarciem przez dziecko, lecz także mają funkcję antywłamaniową.
  2. Wkładki blokujące drzwi – elastyczna podkładka ułożona pod drzwiami unieruchomi je w wybranej pozycji i zapobiegnie trzaśnięciu.
  3. Zabezpieczenie ziemi w doniczce – specjalne wkładki uniemożliwią podopiecznym odkrywanie tajemnic, jakie kryje w sobie gleba do kwiatków. Twoje dziecko pomimo najszczerszych chęci nie pozna smaku ziemi, przynajmniej w pierwszych latach swojego życia.
  4. Plastikowa pułapka na owady – dzięki niej uchronisz potomków przed groźnymi ukąszeniami. Pułapka przyciąga osy i pszczoły jasną barwą oraz zapachem. Możesz własnoręcznie i tanim kosztem przygotować wabik do umieszczenia wewnątrz pojemnika. Zabezpieczenie nadaje się zarówno do postawienia, jak i powieszenia. Zwabione owady utoną w cieczy, a po odkręceniu pokrywki swobodnie pozbędziesz się zawartości.

Ochrona na meble narożne:

  1. Samoprzylepne nakładki ochronne na narożniki – świecące w ciemnościach, gumowe, plastikowe, piankowe, na szklane stoły, także na akwaria. Łączy je jedno – uniemożliwią malcowi nabicie guza w skutek zetknięcia z ostrymi rogami mebli.
  2. Listwy na krawędzie i narożniki – piankowe lub gumowe. Funkcja podobna jak wyżej, ale listwa chroni większą przestrzeń, zatem jest przydatniejsza w przypadku drewnianych stołów o ostrych krawędziach. Do naklejenia także na ściany.
  3. Osłony zabezpieczenia narożników – mają miękką zewnętrzną powierzchnię, dlatego dziecko odbije się od nich podczas zderzenia z narożnikiem.
  4. Materiałowe zabezpieczenia na blat stołu – miękkie pokrowce o różnych kształtach do nałożenia na wierzch stołu. Praktyczne rozwiązanie, które przyda się także w trakcie zabawy dzieci.

Zabezpieczenia do kontaktów elektrycznych:

  1. Zaślepki na gniazdka elektryczne – przedmiot obowiązkowy! Kontakt z gniazdkiem elektrycznym to jedno z nieczęstych zagrożeń, z jakimi styka się maluch w każdym domu. Zaślepki, które włożysz w gniazdko elektryczne, to jedyny sposób, aby zachować gniazdka na widoku i uniknąć przykrego wypadku z prądem w roli głównej.

Bezpieczeństwo na schodach

  1. Taśma antypoślizgowa na schody i podesty – naklejona na krawędzi stromych schodów zapobiegnie poślizgnięciu i bolesnym obrażeniom.
  2. Bramki ochronne zabezpieczające przejścia, szczyt lub podnóże schodów. Wygodne w montażu. Dostępne są w wersjach przykręcanej i rozporowej. W tej drugiej istnieje możliwość dokupienia odpowiednich rozszerzeń, żeby dopasować je do wnętrza. Bramki nadają się do zastosowania także przed kominkami.

Zabezpieczenia w kuchni

  1. Osłona szyby piekarnika – samoprzylepna, łatwa do zamontowania, regulowana, wykonana z przezroczystego tworzywa. Ochroni przed zetknięciem z gorącą szybą piekarnika.
  2. Osłona płyty kuchenki – osłona uniemożliwiająca dzieciom dostęp do palników, montowana na płycie grzewczej.
  3. Bezpieczne pokrętła do kuchenki – wstawiane w miejsce tradycyjnych pokręteł. Uniemożliwią dzieciom zabawę, która może skutkować poparzeniem lub wyciekiem gazu. Aby przekręcić zastępcze pokrętła, potrzeba siły dorosłej osoby.
  4. Blokada drzwi piekarnika – zamontowana nad drzwiami piekarnika sprawi, że Twoje dziecko nie otworzy rozgrzanego piecyka. Wykonana z ognioodpornego piecyka.
  5. Zatrzask na lodówkę – uniemożliwia otwarcie lodówki, mocowany na taśmę klejącą.
  6. Blokada do sprzętów AGD – zabezpiecza przed otwarciem zmywarek, suszarek, piecyków.
  7. Podkładki silikonowe zamiast obrusów – dziecko z chęcią skorzysta z okazji, aby pociągnąć za kolorowy kawałek materiału. Przy okazji może strącić na ziemię ciężkie lub szklane naczynia. Bezpieczne silikonowe podkładki rozwiążą ten problem.
  8. Koc pożarowy – banalne rozwiązanie, ale może uratować pomieszczenie przed spaleniem, a dziecko przed poparzeniami. Warto mieć go pod ręką, podobnie jak…
  9. Gaśnicę… – okaże się przydatna w palących przypadkach.

Bezpieczeństwo w łazience

  1. Mata antypoślizgowa do wanny, także w formie pasków. Zapobiegnie poślizgnięciu się malucha w wannie lub pod prysznicem, gdzie uderzenia mogą być wyjątkowo bolesne i niebezpieczne.
  2. Mata termiczna do kąpieli – reaguje na zbyt wysoką temperaturę, zmienia kolor, dzięki czemu wiesz, kiedy woda jest zbyt ciepła.
  3. Blokada do muszli toaletowej – zabezpieczy muszlę przed ciekawością Twojego dziecka. Maluch nie zajrzy do środka toalety, co może być istotne wówczas, gdy w środku znajduje się silny detergent czyszczący.
  4. Ręcznik kąpielowy z kapturem – proste, ale przyjemne ulepszenie. Zabawny ręcznik z kapturem może uchronić przed przeziębieniem oraz odwrócić uwagę Twojego dziecka, jeżeli kontakt z wodą był dla niego nieprzyjemny.

A na sam koniec…

  1. Czujność! – nic nie zagwarantuje dziecku bezpieczeństwa równie dobrze, co czujność matki – umiejętność przewidywania, obserwacja postępów potomka i jego zachowań uchronią rodzinę od wielu nieprzyjemności i wizyt u lekarza.