Czy obiekty użyteczności publicznej sprzyjają osobom niepełnosprawnym?

Jest w Polsce cała masa osób niepełnosprawnych, które niestety czasami będą narzekać na przestrzeń, w której muszą funkcjonować. Statystyki pokazują, że wciąż jeszcze są ogromne deficyty w obiektach użyteczności publicznej. Problem mogą stanowić poręczenie lub uchwyty, a dodatkowo brak windy.

Gdzie powinny być zamontowane uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych?

Przyjazna przestrzeń, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, to powinny być wszystkie takie ulepszenia, które należy zamontować w każdym budynku, gdzie może przyjść zwykły obywatel. Wiadomo, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy inni, więc zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, na terenie całej Unii Europejskiej muszą mieć zagwarantowane normalne egzystowanie. Oznacza to swobodę poruszania się wewnątrz budynków takich jak przychodnie albo urzędy, czy też banki. Odpowiednie zapisy legislacyjne nakładają obowiązek na takie podmioty, aby zagwarantować wszystkie niezbędne ulepszenia jak, chociażby uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych. Dlatego już w fazie projektowania takich budynków projektanci zwracają uwagę na zniwelowanie wszelkich barier architektonicznych. Elementy wyposażenia wnętrz muszą być tak rozmieszczone, aby były bardzo łatwo dostępne na przykład dla osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim. Oczywiście bardzo duża ilość nieruchomości została wybudowana na terenie naszego kraju, zanim jeszcze zostały wprowadzone takie przepisy, które powinny być normą na terenie Wspólnoty Europejskiej. Dlatego każdy, kto zarządza takim budynkiem, ma obowiązek przeprowadzić odpowiednie remonty, które będą przewidywały właśnie te niezbędne ulepszenia.

Odpowiednio zaprojektowane ciągi komunikacyjne i nie tylko

Przeprowadzono wiele rozmaitych analiz i badań statystycznych, na podstawie których można było stwierdzić, które właśnie obszary na terenie budynku będą najważniejsze. Kluczowe będą z pewnością drzwi wejściowe. Osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim albo o kulach musi mieć możliwość swobodnego wejścia i wyjścia do budynku. Czasami też w zależności od projektu architektonicznego niezbędna jest dodatkowo rampa, która będzie gwarantować swobodniejsze dostanie się do urzędu albo do banku. Mogą to być także specjalne wyciągi zamontowane przy schodach, które także są niezbędne szczególnie wtedy, jeżeli budynek jest bardzo duży. Oczywiście niemniej istotne będą uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych, które także powinny mieć odpowiednie profile i muszą być wykonane z odpornych na eksploatację materiałów światła. Osoba, która siedzi na wózku, musi mieć swobodny zasięg. Taka sama swoboda musi dotyczyć samych ciągów komunikacyjnych. Korytarze, a także przestrzenie pomiędzy pomieszczeniami muszą być na tyle szerokie, aby można było swobodnie poruszać się wózkiem. Nie mogą być węższe aniżeli 120 cm. Poza tym trzeba zwrócić także dużą uwagę na progi wejściowe. Listwy nie powinny wystawać ponad podłogę, aby uniemożliwiały wjechanie do środka. Profile te powie być wykonane z aluminium albo PCV, czy też gumy. W ten sposób wózkiem można przejechać wszędzie.

Informacje w miejscach publicznych także są ważne

Niemniej istotne od elementów takich jak uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych albo windy będą same tablice informacyjne, które także powinny być zamontowane w odpowiednich miejscach. Muszą być widoczne tak, aby każda osoba niepełnosprawna mogła od razu się zorientować, w którym miejscu znajduje się toaleta przeznaczona do takich osób lub gdzie znajduje się winda. Są to pozornie banalne kwestie, ale okazuje się, że w miejscach publicznych nie zawsze będą takie informacje umieszczane. To jednak także przewidują przepisy i taki obowiązek jest nakładany na administratorów budynków.