Czy ogrzewanie gazowe jest bezpieczne?

W każdym domu może wybuchnąć pożar lub jego mieszkańcy mogą ulec zaczadzeniu przez nieprawidłowo działającą instalację grzewczą. Żaden producent materiałów i sprzętów grzewczych nie da stuprocentowej pewności, że ich produkt jest niezawodny. Wszystko zależy od sposobu użytkowania i montażu. Dodatkowym zabezpieczeniem może być system detekcji gazu.

Czy wygoda równa się bezpieczeństwo?

Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne, gdyż nie wymaga właściwie żadnej obsługi. Zazwyczaj wystarcza coroczny przegląd systemu grzewczego, aby ten działał bez zarzutu. Praca ogrzewania może być zaprogramowana i modyfikowana poprzez system zarządzający w domu inteligentnym. Ogrzewanie gazowe tak jak zwykłe ogrzewanie centralne również może zapewniać ciepłą wodę. Przy obecnie stosowanych materiałach do instalacji ogrzewania gazowego jest to bezpieczne rozwiązanie. Nowoczesne kotły gazowe zajmują mało miejsca, a emisja szkodliwych gazów do atmosfery jest o wiele mniejsza niż w przypadku tradycyjnego kotła na węgiel. Co więcej, w procesie spalania nie powstają odpady takie jak popiół czy żużel.

Czy są jakieś zagrożenia?

Jeżeli system ogrzewania gazowego jest wykonany z solidnych materiałów, przez doświadczonych fachowców, nie powinien stwarzać zagrożenia. Obowiązkowo należy przeprowadzać dokładne przeglądy ogrzewania gazowego przynajmniej raz w roku. Najbardziej niebezpieczne są:

  • Niedrożne przewody doprowadzające gaz lub odprowadzające produkty spalania
  • Niedrożny nawiew w kotłowni
  • Ukryte rury doprowadzające gaz pod tynkiem
  • Otwarte systemy grzewcze, które pobierają tlen z pomieszczenia, w którym znajduje się piec
  • Brak otworów wentylacyjnych w drzwiach, w których jest system gazowy otwarty

Jeżeli mieszkamy w domu, w którym występuje przynajmniej jeden z wymienionych czynników, bądź mamy wątpliwości co do działania ogrzewania, powinniśmy zamontować system detekcji gazu. Wykryje on i zaalarmuje w przypadku ulatniania się gazu czy czadu w pomieszczeniu. System detekcji gazu jest bardzo przydatny w domach, gdzie gotuje się na kuchenkach gazowych, szczególnie jeżeli zasilana jest gazem z wymienialnych butli. Dobrym nawykiem jest też zakręcanie zaworu butli, kiedy zakończymy gotowanie lub na noc.