Dom inteligentny – mieszkania przyszłości
Obecnie wszystko jest „smart”. Można wręcz odnieść wrażenie, że ta przydawka wygląda na określenie wybitnie nadużywane. Ale nie wtedy, gdy w grę wchodzą inteligentne domy, tym bardziej że akurat takie konstrukcje zyskują na uznaniu i z pewnością w przyszłości wyprą tradycyjne budowle. Kiedy to się stanie, nikt nie będzie już pamiętał czasów, gdy każde urządzenie gospodarstwa domowego i każdą instalację trzeba było uruchamiać osobiście. Ręczne uruchamianie wszystkich układów czy urządzeń w domu wkrótce pozostanie już tylko we wspomnieniach.
Dom inteligentny: najważniejsze cechy
Inteligentny dom to nazwa miejsca, które wyposażono w najnowsze systemy i technologie zwiększające zarówno komfort lokatorów, jak i stopień ich bezpieczeństwa. Znak rozpoznawczy inteligentnego domu to samoczynne instalacje sterujące elementami wyposażenia domu i urządzeniami. Prawie wszystkie uruchomienia są zautomatyzowane, a użytkownicy domu pozbywają się konieczności wykonywania tych czynności ręcznie. Oczywiście w każdej chwili mieszkańcy mogą odpowiednio dopasować dane układów wedle swoich oczekiwań.
Oszczędności w inteligentnym domu
Bezpieczeństwo i komfort które wynikają z zalet domu inteligentnego to jedno; tak samo dająca do myślenia jest jednak poza tym kwestia zmniejszającej się krzywej kosztów utrzymania. Dom inteligentny to budynek wyznacza bardzo wysokie standardy odnośnie redukcji potrzeb energetycznych. Wielu osobom odpowiada też stwierdzenie, iż dom inteligentny jest konstrukcją proekologiczną i przyjazną dla środowiska. To niezwykle ważne również przez wzgląd na coraz ostrzejsze prawo Unii Europejskiej, w zakresie stosowania idei sprzyjających środowisku.
Co wchodzi w skład instalacji w domu inteligentnym?
Dom inteligentny wykorzystuje wiele typowych układów, z tym, że robi to całkowicie automatycznie. Są wśród nich na przykład instalacje centralnego ogrzewania CO czy podgrzewania ciepłej wody CWU, nierzadko w inteligentnych domach instaluje się również np.: ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie budynku kominkiem z płaszczem wodnym, instalacja zraszaczy do ogrodu, system kina domowego oraz system żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych rolet. Oczywiście są to jedynie przykładowe rozwiązania; ich ostateczna liczba oraz specyfika wynika z kreatywności i stanu portfela właścicieli.