Fotelik do karmienia — wybór nie taki oczywisty

Fotelik do karmienia pozwala na uczestnictwo dziecka w posiłkach. Maluch nie czuje się odizolowany od pozostałych członków rodziny. Wybierając odpowiedni model, będziemy mogli cieszyć się nim nawet kilka lat. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki rodzaj wybrać?

Kilka wskazówek przed dokonaniem wyboru

Zakup fotelika powinien być przemyślany. Nie należy sugerować się tylko ładnym wyglądem czy niską ceną, gdyż odpowiednio dobrany posłuży nam przez długi czas. Bez wątpienia ważnym aspektem jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego koniecznie trzeba zweryfikować ten aspekt przed umieszczeniem w nim dziecka. Pediatrzy zalecają rozszerzanie diety dziecka od 5 miesiąca życia, jednakże to nie jest jeszcze dobry czas na umieszczanie dziecka w krzesełku. Maluch po prostu nie jest na to gotowy.

Fotelik do karmienia z tacką i podnóżkiem

Posiadając niewielki budżet, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup prostego fotelika z zamocowaną tacką umożliwiającą położenie przed dzieckiem talerzyka z jedzeniem. Siedziska wykonane są najczęściej z plastiku, a nóżki z metalu. Największą zaletą tych modeli jest prostota. Trzeba pamiętać, że jest to miejsce spożywania posiłków. Dziecko nie potrafi tak sprawnie posługiwać się sztućcami, co najczęściej kończy się niemałym bałaganem. Stawiając na klasyczne siedzisko, znacznie ułatwimy sobie sprzątanie. Brak zakamarków z pewnością przyczyni się do zachowania czystości. Warto sprawdzić, czy w takim foteliku są także podnóżki. Eliminuje to nieprzyjemne zwisanie nóżek dziecka. Wadą tego rozwiązania jest najczęściej brak regulacji wysokości.

Zakup dwóch rzeczy w cenie jednej

Na rynku dostępne są modele, które początkowo służą jako wysokie krzesełko, a po czasie można je przerobić na krzesełko odpowiednie dla dwu- lub trzyletniego dziecka. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z niego przez kilka lat. Na początku dziecko jest na wysokości siedzącego rodzica. Ułatwia to jego karmienie. Jeśli nauczy się samodzielnie jeść, to można go przerobić na niskie krzesełko ze stoliczkiem odpowiednim do wysokości siedziska. Dziecko będzie mogło samodzielnie konsumować potrawy w odpowiedniej dla niego wysokości.

Krzesełko do karmienia z bujakiem

Jest to rozwiązanie sprawdzające się dzieci nieumiejących jeszcze samodzielnie siedzieć. Początkowe karmienia mogą przysporzyć wiele problemów, dlatego warto umieścić dziecko w bujaczku. Nie trzeba wówczas trzymać dziecka i zyskamy dwie ręce, które są bardzo przydatne w takiej sytuacji. Ten fotelik do karmienia wymusza na dziecku pozycję fasolki, która jest odpowiednia dla takiego maluszka.

Foteliki z regulacją wysokości

Warto zastanowić się nad modelem z regulacją wysokości. Nie tylko dostosujemy go tak, aby pasowało do wysokości stołu, przy którym spożywamy posiłki, ale także dokonamy zmiany wysokości podnóżka w zależności od wzrostu dziecka oraz regulacji pochylenia oparcia. Rozwiązanie to niestety jest kosztowne, a liczne zakamarki utrudniają zachowanie czystości.