Inteligentny sposób informowania o wyciekach

Sieć wodno-kanalizacyjna może być nieszczelna nawet w nowoczesnym budownictwie. A co dopiero w domach z lat siedemdziesiątych, w których o remont tychże instalacji niezwykle trudno. By mieć pewność, że do tragedii nie dojdzie, warto mieć czujnik zalania. To proste, ale genialne urządzenie, które informuje właściciela domu o wycieku.

Czuje zalanie i poinformuje cię o tym o czasie

Małe urządzenie, które montujemy w pomieszczeniu zagrożonym wszelkiego rodzaju wyciekami czy zalaniem – czujnik zalania to coś, co może uratować twój dom przed katastrofą. Co zrobić, by czujnik dobrze zareagował i uchronił nasz dom przed niespodziewanymi i niepożądanymi skutkami zalania? Po pierwsze trzeba zaopatrzyć się w czujnik zalania. Tego typu urządzenie chociaż stworzone zmyślą o smart domach, nada się równie dobrze do wiekowych budynków, gdzie istnieje ryzyko naruszenia lub awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Cena czujnika zalania to kosz około 100-200 zł, a jego wartość jest nie do przecenienia. Wystarczy wyobrazić sobie ile kosztować może wymiana podłogi w łazience. A tym tylko zalanie zwykle się nie kończy. Stojąca chwilę na łazienkowej podłodze woda podmyje zapewne pralkę i wszystkie rzeczy, które stoją na podłodze.

W zależności od tego jak nasza łazienka wygląda może to być dodatkowo szafka, kosz na bieliznę, suszarka, jakieś małe półki z szufladami czy deska do prasowania i dywanik – w końcu to też kosz. Co ważne nie każdy mieszka na parterze, więc trzeba liczyć, że stojąca woda prędzej czy później namoczy fugi między kafelkami i dostanie się do stropu, radośnie spływając do sąsiadów. Każda minuta, w której woda leje się na dół to kolejne kilkaset złotych. Nierzadko zalanie kosztuje właścicieli mieszkania kilkanaście tysięcy złotych. A można tego uniknąć i zastanowić się nad zakupem czujnika zalania? Małe, proste urządzenie, które informuje o nawet najmniejszym wycieku z instalacji czy wilgoci w nietypowym miejscu.

Gdzie zamontować czujnik zalania?

Aby świadomie wybrać odpowiednie miejsce do montażu czujnika zalania, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie jak w naszym domu, mieszkaniu czy biurze przebiera sieć wodno-kanalizacyjna. Najprościej „iść” po sieci analizując poszczególne pomieszczania jak łazienka, toaleta, kuchni i piwnica. Czujniki zalania montuje się standardowo na podłodze w okolicach urządzeń, które do sieci są podłączone jak pralka, zmywarka, suszarka, zlewy, sedesy, bidety, odprowadzenia (wyjścia) wody np. do podlewania ogródka, urządzenia w pralni, wanny itp.