Jak dbać o firany gotowe?

Powieszone w sklepie lub wyjęte prosto z opakowania po kupieniu prezentują się perfekcyjnie. Firany gotowe, o których jest mowa, niestety z czasem mogą tracić swój urok i kolor. Kluczem do zachowania ich atrakcyjnego wyglądu jest właściwa pielęgnacja. Wyposażenie domu w piękne firany nierzadko wymaga szczególnego traktowania. A przecież niezależnie od użytej tkaniny, zawsze potrzebują systematycznego prania, właściwego suszenia czy prasowania. Jeśli odpowiednio wykonamy te czynności, firany gotowe będą zachwycać przez lata. Jak właściwie o nie dbać?

Jak właściwie prać firany gotowe?

Firany gotowe są na ogół wykonane z delikatnych tkanin. Na szczęście w większości przypadków można bez obaw zdecydować się na ich pranie w pralce. Ważne jest jednak, aby używać do tego odpowiednich detergentów przeznaczonych do firan. Jeśli tkanina jest zabrudzona, czy mocno zakurzona, zanim trafi do pralki, powinna być dobrze namoczona przynajmniej przez około godzinę. Najlepiej robić to z użyciem ciepłej (byle nie gorącej) wody z dodatkiem środka przeznaczonego do pielęgnacji takich firan lub płynu do prania, który jest bezpieczny również dla kolorów. W przypadku mocnych zabrudzeń lub gdy woda szybko zmieni kolor, można ją wymienić.

Wyposażenie domu w firany różnego typu zazwyczaj wiąże się z określonymi zasadami czyszczenia ich w pralce. Przed włożeniem ich do bębna należy wyjąć wszystkie stalowe elementy typu pręty czy profile. Przede wszystkim najlepiej ustawić delikatny program prania ręcznego i temperaturę maksymalnie 30 stopni. Jeśli tkanina ma różne barwy, dobrze jest użyć chusteczek, które wyłapują kolory i zabezpieczą przed niepożądanym zafarbowaniem. Firany gotowe przed włożeniem do pralki zawsze powinno się składać w kostkę. Wszelkie elementy dekoracyjne typu koraliki powinny być odpowiednio zabezpieczone. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się pranie firany w ochronnej siateczce lub po prostu w zwykłej poszewce na poduszkę. Jeśli tkanina mocno pożółkła, do pralki należy włożyć skorupki z 3 jajek umieszczone w gęstym woreczku i mocno związane. Mają one właściwości wybielające. Warto również pamiętać, że sam bęben nie powinien być przepełniony, ponieważ im więcej tkanina ma miejsca, tym lepiej zostanie wypłukana i wysuszona. Ponadto mniejsze obroty przy wirowaniu nie wysuszą firany perfekcyjnie, jednak sprawiają, że będzie ona mniej pomięta. Przy ustawieniu maksymalnie 400 obrotów, powinno się ją po praniu pozostawić na chwilę w bębnie, aby nadmiar wody został w pralce. Które firany gotowe nie nadają się do takiego prania? Z pewnością te, które są wykonane z ciężkiego materiału, który po nasiąknięciu będzie trudny do wysuszenia.

Jak suszyć i prasować firany gotowe?

W przypadku wielu firan suszenie na oknie po praniu świetnie się sprawdza. Czasami jednak może się okazać, że po takim zabiegu tkanina się rozciągnie i wydłuży, zmieniając swój pierwotny rozmiar. Tak może się stać w przypadku rozwieszania na oknie firan wykonanych z naturalnych materiałów. Aby tego uniknąć, należy je suszyć na suszarce, ewentualnie złożyć kilkakrotnie, aby powstało jak najmniej zagnieceń. Jeszcze wilgotną firanę bez obaw można zawiesić wtedy, gdy jest ona wykonana ze sztucznych włókien, ewentualnie z dodatkiem tych naturalnych.

Istotną rolę w pielęgnacji firan odgrywa ich prasowanie. Wybrane tkaniny są na tyle praktyczne, że nawet po praniu w pralce nie wymagają wygładzenia zagnieceń. Najwygodniejsza w takiej pielęgnacji będzie firana z poliestru, która zazwyczaj nie wymaga dodatkowego prasowania. Do tych najmniej wymagających, które mniej gniotą się w pralce, należą tkaniny o rzadkim splocie typu siateczki, żakard czy tiul. Jeśli już chcemy użyć żelazka, najlepiej ustawić go na program z mniejszą mocą do delikatnych tkanin. Warto też zainwestować w ochronne podkładki. Dzięki nim zabezpieczymy firanę przed nabłyszczaniem, a nawet przypaleniem materiału.

Ze względu na to, że firany gotowe są narażone na zanieczyszczenia, kurz, czy tłuste osady, wymagają regularnego czyszczenia. Tylko odpowiednio je pielęgnując, wygląd każdej dekoracji okiennej może zachwycać przez długi czas.