Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

Kuchenki indukcyjne stają się coraz bardziej popularne. Łatwiej i szybciej przygotowuje się na nich dania, i co ważne, można zaoszczędzić sporo pieniędzy na ich eksploatacji. Użytkownicy borykają się czasami tylko z jednym problemem – trudnością w czyszczeniu.

Łagodna i skuteczna chemia domowa na plamy

W każdym dobrym sklepie stacjonarnym czy internetowym znajduje się mnóstwo środków z preparatami do czyszczenia powierzchni szklanych i ceramicznych. Niektóre z nich są przeznaczone tylko do płyt indukcyjnych. Jeśli nie wiesz, jakich używać i które z nich są najlepsze, poszukaj pomocy w Internecie, Wystarczy przejrzeć fora internetowe tematyczne lub poczytać artykuły na temat czyszczenia urządzeń kuchennych. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „chemia domowa”, znajdziesz mnóstwo sklepów, które mają w swojej ofercie wysokiej jakości preparaty. Wśród nich nie zabraknie i tych, którymi wyczyścisz swoją kuchenkę indukcyjną.

Jeśli nie masz pewności, czy danym środkiem wyczyścisz płytę indukcyjną, nie rób tego. Bardzo łatwo można uszkodzić delikatną powierzchnię grzewczą, którą można trwale porysować. Chemia domowa do indukcji ma najczęściej formę płynu lub kremu i łatwo się je rozprowadza po powierzchni płyty. Zaopatrz się również w specjalny skrobak, za którego pomocą bezpiecznie usuniesz zbrudzenia.

Domowe sposoby skuteczne w walce ze smugami i plamami

Kuchenka indukcyjna, szczególnie z czarną płytą, wygląda bardzo nieestetyczne, kiedy jest zabrudzona. Jeśli przez dłuższy czas nie będziesz jej czyścić, wtedy usuniecie plam stanie się o wiele trudniejsze. Zaschnięty tłuszcz, zamiast schodzić z płyty, rozetrze się jeszcze bardziej po całej jej powierzchni. Oprócz skrobaka warto używać zwyklej ściereczki lub zwykłego papierowego ręcznika. Po zamoczeniu w płynie do mycia garnków delikatnie przetrzyj powierzchnię płyty. Niewielkie zabrudzenia powinny zejść po kilkukrotnym przetarciu ściereczką lub papierem. Innym środkiem z chemii domowej, który wyczyści płytę indukcyjną, jest płyn do szyb. Wystarczy spryskać nim powierzchnię indukcji i delikatnie przetrzeć szmatką lub papierowym ręcznikiem.

Drugi sposób polega na spryskaniu powierzchni płyty octem i wytarciu jej wilgotną ściereczką. Po tej czynności należy rozsypać na zabrudzenia sodę oczyszczoną. Dzięki temu naturalnemu środkowi Twoja kuchnia indukcyjna odzyska swój utracony blask. Soda wchłonie tłuszcz, po tym jak przykryjesz jej ziarenka namoczoną ściereczką. Po kilku minutach zetrzyj całą płytę, usuwając nagromadzone resztki tłuszczu czy inne zanieczyszczenia. Po wypłukaniu ściereczki koniecznie należy powtórzyć czynność, aby płyta była idealnie czysta.

Jak usunąć osad i przypalone plamy?

Nie zawsze większe zabrudzenia można usunąć tak, jak te świeże. Przypalenia lub zastygłe plamy, które długo zalegają na płycie, należy wyczyścić za pomocą wody utlenionej i sody. Na powierzchni płyty grzewczej rozsyp ziarenka sody, a następnie polej je niewielką ilością wody. Tak przygotowana mieszanka powinna sobie poradzić nawet z najgorszymi smugami. Wystarczy delikatnie wyszorować płytę okrężnymi ruchami za pomocą ściereczki, np. z mikrofibry.

Jeśli chcesz zachować czystość swojej kuchenki indukcyjnej, zawsze po przypaleniu garnka czy wykipieniu potrawy, szybko wyczyść plamy. Używaj tylko sprawdzonych produktów dedykowanych do płyt indukcyjnych, które można nabyć również w zestawach. Delikatny skrobak, miękka ściereczka i łagodna chemia domowa (mleczko lub inny środek w kremie czy w sprayu) pomogą Ci szybko i bezpiecznie wyczyścić kuchenkę indukcyjną.