Jak dbać o tekstylia w wilgotnych pomieszczeniach?

Są miejsca, w których ciężko utrzymać w czystości materiałowe elementy wyposażenia wykonane. Z uwagi na panującą w trzeba wilgoć trzeba tam o nie szczególnie dbać. Do takich miejsc w naszych domach należy piwnica, łazienka, czy skrzynia na balkonie.

Chodniki łazienkowe, ręczniki – co zbiera wilgoć w łazience?

Łazienka jest tym najbardziej newralgicznym miejscem, bo każdy z domowników korzysta z niej przynajmniej kilka razy dziennie. Czynności w niej wykonywany należą do bardzo intymnych. Naturalnym jest, że chcemy zadbać o przyjazny klimat i czystość takich miejsc. W zależności od liczby osób, ich zwyczajów kąpielowych oraz możliwości wentylacyjnych pomieszczenie wilgoć w różnym stopniu może się tam utrzymywać. Paradoksalnie mamy tam dużo przedmiotów, którą będą tą niekorzystną wilgoć zatrzymywać. Ręczniki, chodniki łazienkowe, a czasem też schnące pranie. Są to rzeczy, których ciężko się łazienki pozbyć. Ręczniki są w bieżącym, codziennym użyciu. Chodniki łazienkowe pozwalają nam po kąpieli stanąć na ciepłym, przyjemnym podłożu, zamiast na zimnych i śliskich kafelkach. Wiszące pranie jest z kolei fatalnym elementem dekoracyjnym innych pomieszczeń.

Jak więc sobie poradzić z wilgocią na tych przedmiotach i przykrym zapachem z nią związanym?

  • Zainstaluj wentylator, lub postaw wiatrak, który usprawni obieg powietrza i pomoże materiałom szybciej schnąć.
  • Na noc zostaw otwarte drzwi do łazienki. To pozwoli na wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami i wyrównanie poziomu jego wilgotności. Może być to dodatkowa korzyść, bo powietrze w pokojach zwykle jest przesuszone, co jest częstym powodem problemów z układem oddechowym.
  • Jak najszybciej zdejmuj suche pranie.
  • Po kąpieli staraj się luźno rozwiesić ręczniki. Jeżeli masz wolne miejsce na suszarce na pranie, to nie wahaj się z niego skorzystać. Pozwoli to wyschnąć ręcznikom do następnej kąpieli i dłużej zachowają świeżość.
  • Po kąpieli wytrzyj podłogę, zwłaszcza pod dywanikami. Dzięki temu same dynami wchłoną mniej wody i dłużej zachowają czystość.

Jak przechowywać tekstylia w piwnicy?

Piwnice, szczególnie te starym budownictwie, często mają problem z odprowadzeniem wilgoci. W przeciwieństwie do łazienki, najczęściej nie są to pomieszczenia, o które szczególnie dbamy i inwestujemy w ich projekty. Jeżeli mamy możliwość zrezygnujmy z tekstylnych elementów wyposażenia. Warto jednak znaleźć dobry sposób na przetrzymywanie tam zimowych kurtek, czy nieużywanej pościeli. Świetnie sprawdzą się tu worki próżniowe. Odessanie powietrza z takiego worka, znacząco zmniejsza objętość spakowanych do niego rzeczy. Dzięki temu zarówno w piwnicy, jak i w mieszkaniu możemy zyskać sporo przestrzeni.

Jak dbać o tekstylia w ogrodzie?

Tekstylia ogrodowe szczególnie narażone na działanie wilgoci, to głównie poduszki na wszelkiego rodzaju siedziska. O ile hamak, czy huśtawka wisząc mogą swobodnie wyschnąć, o tyle poduszki mogą nabrać przykrego zapachu przez deszczówkę, która z nich nie odparuje. Jeżeli mamy skrzynię, to warto w razie złej prognozy i na noc schować do niej poduszki. Dzięki temu zapewnimy im choć trochę ochrony przed deszczem i osadzającą się na nich rosą. Pamiętajmy jednak, że skrzynia też nie jest zupełnie szczelna i koniecznie należy regularnie z niej wyciągać rzeczy materiałowe. Jeżeli zdarzy nam się zostawić takie poduszki na zewnątrz w trakcie złej pogody, to pamiętajmy, żeby jak najszybciej dać im możliwość dobrze wyschnąć. Nie rozkładajmy ich wtedy na meblach, na których od przynajmniej jednej strony są ograniczone powierzchnią siedziska lub oparcia, co ogranicza przewiew powietrza przez materiał. Zamiast tego przewieśmy je przez barierki balkonu, czy ułóżmy na suszarce do prania. Jeżeli, to nie pomoże i mimo wszystko poduszki domagają się zdecydowanej interwencji, to po prostu upierzmy je zgodnie z instrukcją na metce.