Jak przystosować łazienkę dla niepełnosprawnych?
Budynki przeznaczone do użytku publicznego jak np. szkoły, urzędy, placówki kulturalne, uczelnie, restauracje, w dalszym ciągu nie są odpowiednio dostosowane również dla osób niepełnosprawnych. Bardzo często bywają one miejscami, do których samo dostanie się do środka stanowi ogromne wyzwanie dla osoby niepełnosprawnej, a co dopiero poruszanie się wewnątrz. Takie pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, między innymi łazienka dla niepełnosprawnych.
Jak wyposażyć taką łazienkę?
Łazienka dla niepełnosprawnych powinna zawierać w swoim wyposażeniu takie urządzenia jak:
- Miska ustępowa – powinna być ona solidnie przytwierdzona, by nie wyginała się podczas przesiadania z wózka na sedes. Zaleca się aby wysokość wózka i miski była mniej więcej taka sama , czyli 45-50 cm, co znacznie ułatwi przesiadanie się. Uchwyt uchylny wspomagający należy zamontować na wysokości 80-85 cm.
- Umywalka – wysokość zawieszenia umywalki powinna znajdować się powyżej kolan osoby przebywającej na wózku, czyli minimum 70cm, natomiast blat umywalki na wysokości 85cm. Warto umieścić umywalkę obok toalety, co umożliwi umycie rąk przed przesiedzeniem się na wózek.
- Lustro – powinno znajdować się ono na wysokości osoby poruszającej się na wózku – nie wyżej niż 100 cm. Zalecane jest zastosowanie lustra z regulowanym kontem nachylenia.
- Prysznic – minimalna powierzchnia brodzika powinna wynosić 90×90 cm, a spadek powierzchni 1-2%. Zaleca się aby wysokość siedziska prysznicowego oscylowała w granicy 43-48 cm.
- Uchwyty – są one koniecznością w wyposażeniu łazienki dla niepełnosprawnych. Zaleca się zastosowanie uchwytów o większej średnicy. Powinny zostać zamontowane na wysokości 75-85 cm od poziomu posadzki, jednak warto również zwrócić uwagę na wzrost i budowę ciała osoby korzystającej. Najczęściej stosowane są wielofunkcyjne poręcze dla niepełnosprawnych, które mogą być bardziej funkcjonalne (stałe, ruchome, montowane poziomo, pionowo lub pionowo-poziome).
- Akcesoria dodatkowe – dozowniki mydła czy ręczniki ulokowane na wysokości umożliwiającej swobodny dostęp do nich osobom poruszającym się na wózku.
- Apteczka – umieszczona w dostępnym miejscy, na wysokości nie przekraczającej 120cm od posadzki.
Jakie korzyści daje taka łazienka?
Główne korzyści jakie daje łazienka dla niepełnosprawnych to:
- możliwość swobodnego poruszania się w niej,
- skorzystanie z łazienki bez większej komplikacji,
- niezależność osoby niepełnosprawnej.