zwrot podatku z Anglii

Jak wygląda rynek pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Jeszcze do niedawna podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii nie stanowiło żadnego problemu. Po Brexicie nastroje pracowników, w ty, z Polski, znacznie się pogorszyły. Ze względu na konieczność spełnienia wielu kryteriów przez pracownika nie każdy będzie mógł podjąć wymarzoną pracę w Zjednoczonym Królestwie.

Niewykwalifikowany pracownik już nie jest potrzebny

Do niedawna rynek brytyjski zalewała siła robocza złożona z pracowników bez określonych kwalifikacji Po Brexicie ich pozycja na rynku pracy znacznie się pogorszyła. Ze względu na masowy napływ imigrantów z centralnej i środkowej Europy do Wielkiej Brytanii podjęto decyzję o zmianach. Zakazano więc przyjazdu osobom, które nie mają konkretnego fachu, co znacznie utrudniło podjęcie wymarzonej pracy także Polakom.

Kolejna zmiana to wprowadzenie systemu punktowego. Jeśli ktoś będzie chciał podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, musi zebrać 70 punktów, które otworzą mu drogę do wyjazdu. O co to konkretnie chodzi? To przede wszystkim podsiadanie kwalifikacji, znajomość języka na poziomie B1 oraz skierowanie do pracy przez brytyjskiego oferenta. Punktacji podlega również wykształcenie, oferowane wynagrodzenie oraz liczba wakatów w danej branży.

Zwrot podatku z Anglii – co warto wiedzieć?

Jeśli pracowałeś w Anglii wcześniej lub masz możliwość wyjazdu, to musisz wiedzieć, że możesz po zakończonej pracy ubiegać się o zwrot podatku z Anglii. Będą Ci potrzebne konkretne dokumenty, czyli P45 lub P60. Jeśli jednak nie jesteś w ich posiadaniu wystarczy Statement of Earning, który otrzymuje się od każdego pracodawcy. Zwrot podatku z Anglii również jest możliwy jeśli okażesz ostatnie payslipy.

Ile trwa oczekiwanie na pieniądze? Nie jest to długi czas, bo wynosi ok. 3-6 miesięcy, a może trwać nawet krócej. Pamiętaj, że zwrot podatku z Anglii będzie 100-procentowy, jeśli Twoje dochody nie przekroczyły w Wielkiej Brytanii kwoty wolnej od podatku.

W Sieci znajdziesz komplet informacji na temat poszczególnych etapów rozliczenia oraz adres, na który trzeba dostarczyć dokumenty.