Jak zwalniać pracowników w czasie pandemii?
Pandemia koronawirusa zrobiła wiele zamieszania w firmach, a szczególnie w takich branżach jak turystyka czy gastronomia. Efektem zaistniałej sytuacji jest kryzys gospodarczy, który narasta i potęguje niepokój wśród pracodawców, jak i pracowników. Niestety pojawiają się zwolnienia pojedyncze i grupowe, które często są niezgodne z kodeksem pracy.
Mail, telefon czy forma pisemna wypowiedzenia?
Jeśli zamierzasz zwolnić pracownika, musisz koniecznie zaznajomić się z obowiązującymi regułami w prawie pracy. Do niedawna można było wysłać wiadomość o zwolnieniu mailem czy za pomocą komunikatora internetowego. Obecnie jest taka możliwość, ale informacja ta musi być opatrzona podpisem elektronicznym. Zawsze jednak najlepiej zachować tradycyjną formę zgłoszenia wypowiedzenia, czyli na papierze.
Trzeba też mieć na uwadze fakt, że nie każdy pracownik korzysta z poczty e-mail firmowej. Wtedy pozostaje jedynie forma wypowiedzenia w wersji papierowej. Jeśli zwolnisz pracownika, dostarczając mu dokumenty przez kuriera lub pocztą, wtedy może pociągnąć Cię do odpowiedzialności przed Sądem. Jeśli nie masz pewności, jakie masz prawa w tym zakresie i jak najlepiej rozwiązać tę kwestię, poradź się w dobrej kancelarii. Wpisz w wyszukiwarkę poszukiwaną frazę wraz z miastem, np. porady prawne Łódź. Dokładnie sprawdź informacje umieszczone na stronie kancelarii i wybierze tę, która wyda Ci się najbardziej profesjonalna.
Dwukrotne awizo – jak je traktować?
Jest jeszcze jedna ważna sprawa, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Pismo, które nie zostało dostarczone do pracownika, uważa się za nieważne. Tak samo jest z dwukrotnym awizem. Nawet jeśli taka przesyłka zostanie dostarczona, to i tak nie jest uznawana za skuteczną. To samo tyczy się wiadomości elektronicznej, której odczytanie powinno być potwierdzone wiadomością zwrotną. Jeśli nie otrzymasz od pracownika takiej wiadomości, to znaczy, że wypowiedzenie traci swoją moc prawną.
Pamiętaj też, że nie można zwalniać pracowników bez podania przyczyny. Niektórzy pracodawcy wykorzystują trudną sytuację epidemiczną i dążą do optymalizacji zespołu, szkodząc niektórym pracownikom. Tymczasem należy podać argument, które uzasadniają podjętą decyzję o zwolnieniu.