Kredyt dla Polaka na mieszkanie w Niemczech

Zakup nieruchomości wszędzie na świecie jest banalnie prosty, o ile tylko posiadasz na ten cel odpowiednią gotówkę. Co jednak, jeżeli nie mamy całej kwoty, ale jesteśmy przekonani, że damy radę spłacić zaciągniętą pożyczkę? Jak uzyskać finansowanie na spełnienie marzeń?

Zakup mieszkania w Niemczech zrealizowany z środków pozyskanych z kredytu w Polskim banku, to sytuacja wymagająca skomplikowanych operacji bankowych. Nie istnieją przepisy międzynarodowe odnoszące się do zasad udzielania kredytów hipotecznych. W związku z tym uzyskanie pieniędzy od banku pod hipotekę znajdującą się w innym państwie graniczy z cudem.

Kredyt w Niemczech – kto może dostać?

Dużo łatwiej jest dostać kredyt w Niemczech, ponieważ warunki uzyskania pożyczki we wszystkich krajach są do siebie zbliżone. Zgodnie z prawem UE, każdy jej obywatel ma prawo starać się o kredyt w dowolnym banku działającym na jej terenie. Niestety tu prostota się kończy. Tak jak w Polsce, tak i w Niemczech banki mogą kierować się własnymi wymaganiami dla potencjalnych kredytobiorców. Najczęściej należą do nich:

  • adres zameldowania na terenie Niemiec
  • stały, udokumentowany dochód pozwalający na spłatę zobowiązania,
  • korzystna historia kredytowa w SCHUFA.

W przypadku gdy nie pracujesz na terenie Niemiec, największy problem będzie posiadanie odpowiednio wysokich zarobków uzyskanych w tym kraju. Meldunek uzyskasz na podstawie umowy najmu mieszkania, a historię kredytową banki niemieckie mogą pobrać z polskiego BIK-u.

Nieoceniona pomoc doradcy finansowego

W Polsce wiele osób unika takiej współpracy i załatwia wszystko na własną rękę. Oczywiście jest to spowodowane finansami. Mimo wszystko warto taką pomoc rozważyć. Doradca finansowy to specjalista, który znajdzie dla nas najlepszą opcję i podpowie co robić aby uzyskać korzystną dla nas decyzję kredytową. Nie jest żadną tajemnicą, że stosując pewne zabiegi, wcale niezwiązane ze wzrostem naszego wynagrodzenia, jesteśmy w stanie podnieść swoją wiarygodność finansową. Korzystając z pomocy doradcy w Polsce możemy więc obniżając koszty kredytu uzyskać więcej niż zapłacimy za usługę. Dla biorących kredyt w Niemczech, to bank finansuje pomoc doradcy. Może Ci się wydawać, że zadaniem takiej osoby będzie zarobienie jak największej kwoty dla banku. Jasne, bank zarobi na Twoich odsetkach, ale jest też instytucją, która przede wszystkim obraca pieniędzmi. Zależy im więc, aby dawać kredyty dostosowane w możliwości klienta, bo wtedy mają mniej problemów z odzyskaniem długu.

Jak dbać o wiarygodność kredytową?

Nie warto czekać aż Twoja dobra historia kredytowa powstanie sama. Masz olbrzymi wpływ na to, jak banki spojrzą na Twoją możliwość spłacenia kredytu. Jakie działania możesz podjąć żeby łatwiej zyskać zaufanie banku?

  • Korzystaj z kredytów na drobne wydatki. Pokażesz w ten sposób, że potrafisz wywiązać się z podjętych zobowiązań finansowych. Szczególnie warto skorzystać z kredytów z zerowym oprocentowaniem. Nie wiążą się one z dodatkowymi kosztami kredytowymi, które musiałbyś ponieść, a pozwalają na zaistnienie w BIK-u, jako kredytobiorca, który terminowo spłaca pożyczki.
  • Dokumentuj swoje wydatki. Szczególnie zwróć uwagę na te, których nikt nie jest w stanie uniknąć. Koszty najmu mieszkania, ubezpieczenia samochodu jeżeli takie posiadasz, jedzenia. Dzięki temu instytucja, którą prosisz o środki finansowe może się zorientować jakie są stałe koszty Twojego życia i ile potrzebujesz miesięcznie poza ratą kredytu.
  • Pilnuj terminowych płatności wynikających z umów np. telekomunikacyjnych. Zaległości w drobnych kwotach, mimo że niewielkie i szybko nadrabiane, rzucą cień na Twoją zdolność kredytową.
  • Zadbaj o wysoki wkład własny. Da to sygnał, że potrafisz mądrze gospodarować budżetem i oszczędzać pieniądze. Dodatkowo sami chętniej inwestujemy w przedsięwzięcia, w które ktoś już włożył jakiś wysiłek.
  • Zawarcie związku małżeńskiego zwykle jest dla banku kolejnym plusem. Świadczy o stałości i stabilizacji życiowej.