Na co zwrócić uwagę szukając adwokata?

Sytuacje, w których niezbędne jest skorzystanie z usług adwokata, bywają bardzo stresujące. Szukając odpowiedniego specjalisty, można po prostu skorzystać z wyszukiwarki i wpisać „adwokat Łódź”, ale nie warto korzystać z usług pierwszego lepszego fachowca w tak newralgicznej kwestii.

Niemal każdemu czasem zdarzają się sytuację, gdy istnieje realne uzasadnienie dla zatrudnienia doświadczonego adwokata. Niestety takie sytuacje wiążą się przeważnie z wysokim poziomem stresu, a biorąc pod uwagę, że same w sobie są problematyczne, można łatwo popełnić błąd podczas wyboru odpowiedniego fachowca, któremu się zaufa. Co prawda w Polsce jest wielu specjalistów, takich jak dobry adwokat Łódź oraz inne duże miasta są pełne kancelarii prawnych, ale trzeba pamiętać, że rozwiązywanie skomplikowanych sporów prawnych wymaga nie tylko posiadania uprawnień zawodowych, ale także odpowiedniego doświadczenia i umiejętności.

Jakie uprawnienia powinien mieć adwokat?

W pierwszej kolejności, gdy szuka się adwokata, należy zwrócić uwagę, czy prowadzi on praktykę zawodową w pełni legalnie. Polskie prawo bardzo restrykcyjnie podchodzi do zawodów związanych ze świadczeniem usług prawnych, przez co każda specjalizacja prawnicza może być praktykowana tylko wtedy, gdy posiada się odpowiednie kwalifikacje. Szukając adwokata, można skorzystać z usług niezależnego prawnika albo większe kancelarii prawnej, która takich zatrudnia. W obydwu przypadkach należy jednak zwrócić uwagę, czy mają oni odpowiednie uprawnienia. W praktyce skorzystanie z usług kancelarii prawnej zatrudniającej wiele osób jest nieco bardziej bezpieczne, ze względu na to, że znalezienie renomowanej kancelarii, która musi dbać o swoją opinię, jest łatwiejsze, niż znalezienie niezależnego prawnika.

Taką kancelarię można znaleźć, poprzez wyszukiwarkę internetową, ale należy robić to umiejętnie, gdyż polskie prawo wprowadza bardzo duże ograniczenia związane z możliwościami reklamowania się specjalistów z zakresu usług prawnych. Oznacza to, że nie mogą oni reklamować się, tak jak inni usługodawcy, przez co niekiedy trudno jest ich znaleźć. Szukając poprzez wyszukiwarkę internetową, nie powinno być z tym jednak problemu. Szukając strony kancelarii prawnej, warto też poszukać opinii na jej temat, które umieszczają w internecie poprzedni klienci danej firmy.

Doświadczenie adwokata – jak zweryfikować

Intuicja pomaga, że zawód wymaga dużego doświadczenia. Faktycznie tak jest, a większość początkujących adwokatów ma relatywnie niską skuteczność. Z tego powodu warto ufać jedynie doświadczonym specjalistom, którzy są w stanie przedstawić swoje portfolio i pokazać, że mają doświadczenie w prowadzeniu takich spraw, jaka dotyczy danego klienta. Wielu prawników bardzo mocno się specjalizuje w konkretnych rodzajach spraw. Najlepiej jest szukać właśnie takiego adwokata, który zajmuje się jak najwęższą dziedziną, w której zdołał osiągnąć biegłość.