Niedrogo i ciekawie – 5 sposobów na wymarzony weekend za miastem

Nareszcie nadszedł upragniony weekend. Masz niewiele czasu na regenerację i niestety  niewielki budżet. Zastanawiasz się, gdzie możesz przyjemnie spędzić czas – niezależnie od tego, czy wolisz aktywny odpoczynek czy leżenie na trawie. Radzimy, jak nie wydać fortuny na rodzinną wycieczkę i naładować baterie na kolejny tydzień.

Ograniczony budżet nie musi oznaczać wielkiej nudy – wręcz przeciwnie. Z pewnością ani czas, ani finanse nie pozwolą nam na podróż dookoła świata, ale z powodzeniem możemy odwiedzić inny kraj, odetchnąć na wsi i przede wszystkim spędzić aktywnie weekend z rodziną. Wystarczy wykazać się odrobiną kreatywności oraz odwagi.

Zagraniczne wojaże na każdą kieszeń

Niskobudżetowy wyjazd weekendowy trzeba zaplanować nieco wcześniej. Okazją mogą być tanie bilety lotnicze do europejskich miast: Oslo, Kopenhagi, Rzymu, Berlina, Pragi czy Londynu. Bilet to oczywiście nie wszystko. Jeśli w europejskich stolicach nie chcemy wydać majątku, to możemy przenocować w niewielkim hostelu lub skorzystać z couchsurfingu.

Warto przemyśleć, co ze sobą zabierzemy – zbędny bagaż to dodatkowe koszty. Luksusowe restauracje możemy zastąpić niewielkimi knajpkami, lokalnymi sklepikami i pobliskimi targami. Zamiast spędzać całe dnie w muzeach, warto poświęcić czas na spacery, zwiedzanie okolicy i rozmowy z mieszkańcami.

Weekend dla małych odkrywców

Dzieci pasjonuje nieznane – szczególnie w wieku, w którym z ciekawością poznają świat. Organizacja wycieczki krajoznawczej nie będzie wiązała się z wielkimi kosztami i skomplikowaną strategią działania. Wystarczy namiot, rowery oraz internet, w którym przed wyjazdem znajdziemy atrakcje niedaleko miejsca zamieszkania. W lesie możemy zabawić się w przyrodników – nauczyć dzieci rozpoznawać nazwy drzew, opowiedzieć im o zwierzętach żyjących na tych terenach, gatunkach będących pod ochroną. Warto zabrać pociechy do pobliskiego arboretum lub parku narodowego. To, co dla dorosłych wydaje się nudne, potrafi oczarować najmłodszych, którzy chętnie słuchają opowieści o dawnych czasach. Blisko miejsca naszego zamieszkania poszukajmy ruin dworków, zamków, opuszczonych folwarków i zaczarujmy maluchy ich historią.

Safari, dinozaury i Indianie

Ciekawą propozycją na weekend jest wizyta w Zoo safari w Świerkocinie. W trakcie jazdy samochodem po terenie zoo możemy podziwiać dzikie zwierzęta z różnych zakątków świata – Azji, Afryki, Ameryki. Na spragnionych rozrywki czeka również zoo piesze. Pies dingo, surykatki, lwy – to tylko kilka z blisko 600 egzotycznych zwierząt, które możemy podziwiać w 20-hektarowym świerkocińskim safari.

Dinozaury jeszcze żyją? W dinozaurlandach i parkach jurajskich tak! Wizyta w jednym z tych miejsc to frajda dla dzieci i dorosłych. W parkach dinozaurów zobaczymy okazy prehistorycznych gatunków, stanowiska wykopaliskowe, podobizny ludzi pierwotnych i zagłębimy się w zakamarki ciemnych jaskiń. A co, jeśli Sokole Oko i Czarna Strzała mieszkają kilkadziesiąt kilometrów od Twojego domu? W jednej z indiańskich wiosek położonych na obrzeżach miast usłyszycie niezwykłe historie o życiu Indian, poznacie ich kulturę, a od wodza plemienia dostaniecie barwy pióropusz.

Aktywny wypoczynek nad wodą

Krystaliczne wody polskich jezior i spokojne wiatry przyciągną żeglarzy. Emocjonujące spływy dostarczą kajakarzom odpowiedniego poziomu adrenaliny. Ciepłe weekendy to idealny moment na zarażenie dzieci miłością do sportu. Aktywność za dnia zrównoważymy spokojnymi wieczorami nad wodą – grillem lub piknikiem. Na taki wyjazd koniecznie zabierzcie ze sobą aparat. Wieczór fotograficzny z pociechami może zaowocować magicznymi zdjęciami zachodzącego słońca. Jeśli dzieciom nie spodobają się sporty wodne, wybierzcie się na wycieczkę rowerową po okolicy.

Wiejsko i sielsko

Ekologiczny weekend w niedrogim gospodarstwie agroturystycznym pozwoli zapomnieć o miejskim zgiełku. Myślicie, że wieś jest nudna? W wiejskich gospodarstwach można twórczo spędzić czas, kosztując lokalnych potraw, samodzielnie przygotowując sery czy masło z ekologicznych produktów, zajmując się regionalnym rękodzielnictwem. Wspólnie z pociechami wybierzesz się na przejażdżkę rowerową, spacer po lesie, nauczysz się jeździć konno. Dodatkowymi atrakcjami są wydarzenia kulturalne w wiejskim klimacie – pikniki, zawody strażackie, dożynki czy sianokosy.