Od czego zacząć budowę szklarni ogrodowej?

Ekologiczne warzywa i owoce to marzenie każdego z nas. Świeże i jędrne rzodkiewki, sałaty i ogórki na śniadanie to rarytas, na który nie każdy może sobie pozwolić. Chcąc cieszyć się wspaniałym smakiem niepryskanych warzyw warto zainwestować w szklarnie ogrodowe.

Od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem budowy należy dokładnie przemyśleć co i w jakich ilościach będziemy sadzić. Na własny użytek nie potrzebujemy zbyt dużej szklarni. Zwykle 25-30m2 powinno wystarczyć. Dodatkowo, tak małe szklarnie nie będą wymagały pozwolenia na budowę. Przed przystąpieniem do pracy warto także obiektywnie określić własne zdolności manualne. Wiadomo, szklarnia wykonana samodzielnie od podstaw będzie dużo tańsza niż gotowe elementy ze sklepu. Decydując się na szklarnię DIY można wykorzystać materiały zalegające w garażu. Taki domowy recykling to także źródło sporych oszczędności.

Szklarnie ogrodowe – wybór miejsca

Przy budowie szklarni najważniejszym elementem jest wybór miejsca. Właściwe usytuowanie szklarni może w znaczny sposób zwiększyć uprawy oraz ułatwić nam hodowlę wymagających warzyw. Należy pamiętać, że szklarnie ogrodowe powinny znajdować się minimum metr od od granicy działki. Najbardziej korzystną lokalizacją będzie płaska, równa i mocno nasłoneczniona część działki. Szklarnia postawiona w miejscu, gdzie przez znaczną część dnia jest cień, nie ma najmniejszego sensu. Dodatkowo należy uwzględnić najczęstsze kierunki wiatrów, możliwość podmywania wodą czy uszkodzenia konstrukcji szklarni przez łamiące się gałęzie. Wybór miejsca to najważniejszy etap budowy szklarni, dlatego warto poświęcić mu najwięcej czasu.

Co dalej?

Posiadając wyznaczone miejsce pod szklarnię, należy skupić się na fundamentach. To one sprawiają, że szklarnia będzie trwała i pozwoli cieszyć się własnymi uprawami przez minimum kilka lat. Konstrukcję można wykonać z drewna, stali czy aluminium. Wszystko zależy od tego, jakimi materiałami dysponujemy. Pokrycie szklarni to najdroższy etap budowy. Tu do wyboru mamy m.in. najtańszą folię, szkło akrylowe czy mineralne. Aby szklarnie ogrodowe spełniały swoją rolę, należy przemyśleć kwestię zacienienia szklarni w najgorętsze dni. Bardzo ważny jest również system wietrzenia i nawadniania. Chcąc by nasza szklarnia była jak najbardziej funkcjonalna, możemy wyposażyć ją w półki czy stół. Dzięki takim dodatkom, o wiele łatwiej można przygotować warzywa do dalszej obróbki. Najmniej istotną kwestią przy budowie szklarni jest pierwotne podłoże. Uprawa roślin w szklarniach wymaga specjalnego nawożenia. Na rynku dostępne są specjalne maty do sadzenia warzyw w szklarniach czy nawozy sprzedawane w workach.