Odśwież dom na wiosnę

Już za kilka dni skończy się szarobura, zimna i przygnębiająca zima. Jej miejsce zajmie pełna energii, ptasich treli oraz kolorów wiosna! Na jej przyjście przygotuj nie tylko siebie, lecz także swój dom. Daj się ponieść fantazji.

Marek Grechuta (a za nim wielu innych) śpiewał kiedyś: „Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi/ wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni/ zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis/ zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty/ wiosna, wiosna, ach to ty”. Zauważyłeś już kolejną porę roku nieśmiało pukającą do Twojego domu? Jeśli nie, to wyjrzyj przez okno. Jeżeli tak, to czy wiesz już, jak ją przywitać?

Wszyscy uwielbiają wiosnę! Jest piękna, kolorowa, ciepła i inspirująca. Niewiele potrzeba do szczęścia, prawda? Zanim jednak przyroda rozkręci się na dobre, warto odświeżyć nieco mieszkanie.

Oto nasze sprawdzone sposoby na wiosenne wnętrze:

  • Generalne porządki

Zacznij od szaf, regałów i półek – oddaj na makulaturę stare gazety, przejrzyj garderobę i pozbądź się zniszczonych, starych rzeczy, których na pewno już nie założysz. A! Na pierwszy plan powinny wysunąć się teraz kolorowe t-shirty, marynarki, lżejsze sweterki, spódnice i sukienki. Zapomnij o grubych swetrach i długich spodniach – wrócisz do nich za rok. Teraz mogą schować się w cień i nie drażnić rozweselonego wiosną oka.

Warto też umyć okna – pokoje staną się jaśniejsze dzięki większej ilości światła. Tak przygotowane wnętrza aż same się proszą o wizytę Pani Wiosny.

  • A może przemeblowanie?

Znudziło Ci się aktualne ustawienie mebli? Zmień to! Czasem wystarczy postawić kanapę pod innym kątem, a całość nabiera zupełnie nowego charakteru. Nie musisz organizować rewolucji, ale drobne zmiany na pewno nie zaszkodzą. Odkryj swój dom na nowo.

  • Kwiaty, kwiaty wszędzie

Bez tego nie sposób się obejść. Wazony, doniczki, słoiki – wszystko się nada. Wiosna to czas, kiedy kwitną tulipany, żonkile i malutkie stokrotki. Postaraj się o bukiety najlepiej we wszystkich dostępnych kolorach, które nie tylko ożywią wnętrze, lecz także wypełnią je pięknym zapachem.

Potem tylko połóż się wygodnie na kanapie, zamknij oczy i wyobraź sobie, że leżysz na łące. Przyjemnie, prawda?

  • Papierowe orgiami

Tani sposób na nową dekorację. Kilka arkuszy kolorowego papieru, igła z nitką i motyle z origami gotowe. Instrukcje, jak wykonać takie cudo, łatwo znaleźć w internecie, a samo robienie ich to wspaniały sposób na niedzielne popołudnie w gronie rodziny. Papierowe motyle można zawiesić np. na karniszu, i niebanalnie ozdobić okno w salonie, sypialni lub pokoju maluchów.

  • Orzeźwiające zapachy

Cytrusy, trawa cytrynowa, bawełna – świeczki zapachowe są naprawdę różne, co stanowi ich dużą zaletę. Dzięki temu nie tylko wypełniają wnętrze pięknymi aromatami, lecz także stanowią piękną, delikatną dekorację, którą (co się liczy) można często zmieniać.

Pamiętaj tylko, żeby wybierać lekkie, orzeźwiające zapachy owocowe. Jabłko z cynamonem odstaw w kąt, niech poczeka do następnych świąt.

  • Zadbaj o siebie

Dom to ludzie. Jeśli domownicy będą zadowoleni, to energia w mieszkaniu również się zmieni. Właśnie dlatego idź do fryzjera, na zakupy, na spacer i szukaj wiosennych inspiracji. Pomysły na nowe hobby lub plenerową atrakcję wieczoru można znaleźć na każdym rogu. Po prostu się rozejrzyj!

Ach, tak łatwo mieć wiosenny dom na szóstkę!