Ręczniki dla dzieci – jaki wiek, taki ręcznik
Dla siebie kupujemy ręczniki zazwyczaj takie, które pasują nam do łazienki i mają dobrą jakość, czyli nie farbują, dobrze chłoną wodę i są miękkie. Takie kryteria wystarczą, jednak jeśli chodzi o dzieci, sprawa nie jest już taka prosta. Maluchy mają swoje upodobania i wymagania, które rosną z wiekiem. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw naszym potrzebom, a my możemy przebierać.
Ręczniczki dla najmniejszych
Trudność w wyborze jakiegokolwiek produktu, który kupujemy dla swojego dziecka, zmienia się na przestrzeni czasu, w różnych przedziałach wiekowych liczą się inne rzeczy i coraz więcej do powiedzenia ma sam zainteresowany. Na samym początku, kiedy szykujemy wyprawkę dla maluszka przed jego narodzinami, zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu komfortu maluszkowi i łagodnym traktowaniu delikatnej skóry dziecka. Najlepsze ręczniki dla dzieci najmniejszych to kwadraty z kapturkiem na głowę. Maluch wyciągnięty z wody, szczególnie jeśli ma już buna czuprynę, najbardziej dotkliwie odczuwa chłód właśnie na główce. Dlatego ręcznik z kapturkiem pozwala szybko otulić maluszka i potem powolutku i delikatne osuszyć. Co do materiału, z jakiego ma być wykonany ręcznik, największą popularnością cieszą się ręczniki bambusowe, które chłoną wodę, ogrzewają, są bardzo delikatne w dotyku. Dodatkowo wszelkie tkaniny wykonane z bambusa nie powodują alergii, nie podrażniają skóry i wykazują się dłużą trwałością. Maluszek otulony przyjemną w dotyku tkaniną będzie czuł się bardzo dobrze, a to ważne szczególnie w pierwszych dniach życia, kiedy zmienia swoje środowisko.
Kiedy maluch zaczyna chodzić
Złapanie malucha i dokładne wytarcie z wody po kąpieli to nie lada wyzwanie, kiedy to ów dopiero co umyty potworek ucieka gdzie może. Dla kąpielowych uciekinierów najlepiej sprawdzi się mięciutki szlafroczek, uszyty z tej samej tkaniny co ręcznik i jeden średniej wielkości ręcznik. Najpierw szybko zakładamy szlafroczek, kaptur na głowę, a potem gonimy po całym domu i docieramy resztę. Przy takim sposobie, osuszanie przebiega w miarę sprawnie i obie strony są zadowolone – dziecko szczęśliwe możliwością zabawy, a rodzice nie muszą się bać, że się przeziębi. Oczywiście są dzieci, które spokojnie pozwalają się wytrzeć, z pewnością ktoś takie ma…
Z ulubionym bohaterem i do przedszkola
Po fazie uciekiniera przychodzi czas na ulubionego bohatera z bajki. Rozpoczyna się to jakoś koło trzeciego roku życia i mija wraz z pojawieniem się zainteresowania płcią przeciwną. Najlepiej, jeżeli wizerunek ulubionej postaci znajdzie się na koszulce, plecaczku, pościeli, a także na ręczniku. Niektóre dzieci mają również ulubione kolory. Taki ulubiony bohater wydrukowany lub wyhaftowany na ręczniku nie tylko zachęci do kąpieli, ale również spełni małe dziecięce marzenie. Oznaczony ręcznik ze znanym bohaterem tylko w mniejszym rozmiarze to doskonały pomysł jako element wyprawki do przedszkola. Każdy będzie wiedział, do kogo należy i na pewno się nie zgubi, a wiadomo, że w szkołach ręczniki dla dzieci lubią się gubić i mylić.
Kiedy dziecko wyrośnie z bajek
W szkole ręcznik też się przydaje, chociażby aby wytrzeć się po prysznicu po zajęciach z wychowania fizycznego. Taki ręcznik musi być nie za duży, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca w plecaku, dobrze chłonący wodę i szybkoschnący. Dużym powodzeniem wśród uczniów i osób uczęszczających na siłowni są ręczniki z mikrofibry, które doskonale nadają się również na wyjazd na biwak czy pod namiot. Dzieciaki w wieku szkolnym mogą już spokojnie używać ręczników dla dorosłych. Początek chodzenia do przedszkola czy szkoły to odpowiedni moment, aby nauczyć dziecko, że do wycierania twarzy i rąk i reszty ciała używa się różnych ręczników, tak aby nie przenosić bakterii. To dobry nawyk, który zaprocentuje, kiedy w okresie dojrzewania pojawią się problemy z trądzikiem.