Siedzisko prysznicowe – dlaczego warto je mieć?

Producenci elementów wyposażenia łazienek konkurują ze sobą pod względem uzupełniania swojego asortymentu o najróżniejszej maści oraz produkty komplementarne. Jednym z takich produktów, który ostatnimi czasy staje się coraz to popularniejszy, jest siedzisko pod prysznic. Dlaczego warto zamontować je w łazience?

Siedzisko pod prysznic – ważny element wyposażenia łazienki czy zbędny gadżet?

Siedzisko pod prysznic od lat było kojarzone z ciężką konstrukcją przeznaczoną do łazienek bez barier, które są projektowane przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście, tego typu produkty nadal stanowią większość oferty rynkowej. Mimo wszystko producenci proponują również siedziska nowoczesne, estetyczne i praktyczne, które swoim wyglądem i wielkością nie zajmą dużej przestrzeni w łazience.

W łatwy sposób można już zakupić proste, delikatne siedziska prysznicowe przeznaczone do użytku domowego. Tak więc każdy, kto aranżuje łazienkę, powinien rozważyć zamontowanie takiego siedziska w tym pomieszczeniu. Przekonanie, iż siedziska prysznicowe są przeznaczone jedynie do łazienek projektowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych, już dawno przestało być aktualne. Właściwie dobrany model siedziska nie dość, że ułatwi bezpieczne wykąpanie, nawet najbardziej żwawego malucha, to i osoby starsze, bądź po jakimkolwiek urazie, będą mogły bez zmartwień o poślizgnięcie się, wziąć prysznic. Siedzisko pod prysznic doskonale sprawdzi się również w sytuacji, gdy celem jest jedynie umycie stóp.

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając siedzisko prysznicowe?

Oferta rynkowa siedzisk prysznicowych jest dość duża. Klienci mogą wybierać różne modele o wartości od 100 do nawet 2000 zł za sztukę.

Wybierając model dla siebie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry, jak wymiary oraz udźwig siedziska, w zasadzie zależność, jaka występuje między tymi dwoma cechami. Informacja, iż dany model siedziska ma udźwig na poziomie 200-300 kg w niczym nie pomaga, w przypadku gdy jego całkowite wymiary oscylują w granicach 20×20 cm. Niestety, takich produktów na rynku jest dość dużo. Tylko odpowiednio spora powierzchnia siedziska umożliwi nam korzystanie z niego w komfortowy sposób, bez obawy o upadek przy pierwszej próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu.

Kolejnym istotnym aspektem wyboru siedziska prysznicowego jest także sposób jego montażu, który należy rozpatrywać łącznie z parametrami ściany, na której planowane jest jego zawieszenie. Należy mieć pewność, iż gdy w trakcie brania prysznica usiądzie się na siedzisku, nie zaistnieje możliwość wylądowania razem z nim na podłodze, ponieważ zestaw montażowy nie będzie właściwie dobrany do typu ściany w łazience. Co więcej, w przypadku gdy siedzisko pod prysznic nie będzie potrzebne, powinno ono mieć możliwość jego swobodnego złożenia. Po złożeniu siedzisko ma zajmować możliwie jak najmniej miejsca, aby nie zmniejszało ono przestrzeni kąpielowej.

Zalety i wady siedziska pod prysznic

Jak każdy inny produkt, tak i siedzisko pod prysznic ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Do głównych zalet siedzisk prysznicowych należą:

  • Siedzisko w znaczny sposób zwiększa bezpieczeństwo i komfort korzystania z prysznica. Zwłaszcza u osób mających szczególne potrzeby jak ludzie starsi, dzieci czy osoby niepełnosprawne.
  • Właściwie dobrany model siedziska prysznicowego może znacznie podnieść walory estetyczne konkretnej strefy prysznicowej.
  • Gdy siedzisko pod prysznic nie jest używane, można je w łatwy sposób złożyć na ścianie, co pozwala zwiększyć wolną przestrzeń pod prysznicem.
  • Stosunkowo niewielkim kosztem można umożliwić sobie branie komfortowej kąpieli pod prysznicem.

Natomiast za wady siedziska prysznicowego uważa się:

  • Produkty niskiej jakości mogą na dłuższą metę niekorzystnie wpływać na poziom czystości w strefie prysznica.
  • Niewłaściwie dobrany model może okazać się całkowicie niepraktyczny, np. taki ze zbyt małą powierzchnią siedziska.