Sposób na kreatywne wnętrze – meble z palet

Ciekawi Cię fenomen mebli z palet? Ta nowa moda zebrała już rzeszę zwolenników. Nic dziwnego, to rozwiązanie, które łączy oryginalność, ekologię i oszczędność – warto sprawdzić, czy to coś dla Ciebie.

Palety to ostatni krzyk mody w aranżacji wnętrz, poniekąd związany z coraz większą świadomością ekologiczną i entuzjastycznym podejściem do recyklingu. To naprawdę niesamowite, ile przedmiotów, z których korzysta się w domu, można zrobić z palet.

Postaw na kreatywność

Pozazdrościłeś właścicielom oryginalnych mebli z palet? Niepotrzebnie, przecież sam w prosty sposób możesz stać się posiadaczem tych ciekawych elementów wystroju wnętrz. Meble z palet to rozwiązanie dla fanów kreatywnej prostoty, która będzie alternatywą dla zimnego, geometrycznego minimalizmu. Osoby, które powstrzymały się przed wyrzuceniem palet na śmietnik, posiadają dziś fantastyczny komplet mebli. Te cuda można już znaleźć w sklepach i Internecie, jednak wciąż zachęcamy do tego, abyś znalazł chwilę czasu (najlepiej z rodziną lub przyjaciółmi – w grupie pracuje się raźniej!) i zrobił coś samodzielnie. Takie rozwiązanie na pewno wyróżni Twój dom lub mieszkanie spośród innych – wyobraź sobie zachwycone spojrzenia znajomych, którzy wpadają z wizytą. Na pewno pozazdroszczą Ci kreatywności.

Wachlarz możliwości

Palety, ze względu na swój odpowiedni kształt, najczęściej wykorzystywane są jako stoły i stoliki. Można je wstawić do pokoju lub wystawić na taras, balkon lub do ogrodu – rewelacyjnie komponują się z zielenią. Odpowiednio dobierając farbę, możesz sprawić, że paleta będzie pasować do mebli, które już posiadasz. Właściwej wielkości posłuży jako stół obiadowy, jednak mniejszą również uda Ci się przerobić – na uroczy stoliczek do kawy. Zależnie od tego, jakie elementy aranżacji dominują w pomieszczeniu, paletę można pozostawić w stanie surowym, nadając wnętrzu niepowtarzalny klimat lub całkowicie ją przerobić. Malowanie, oklejanie, lakierowanie – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. W sieci można obejrzeć galerie stworzone przez fanów mebli z palet, które wypełnione są zapierającymi dech w piersiach pomysłami na aranżacje. Poza stołami i stolikami zobaczyć można wykonane z palet biurka, półki, a nawet łóżka. Może i Ty znajdziesz inspirację?

Stoliczku, nakryj się

Aby wykonać oryginalny stolik, oprócz palety będziesz potrzebować jeszcze czterech kółek obrotowych (przynajmniej dwa z nich powinny mieć hamulce, które ustabilizują mebel), 16 wkrętów i podkładek pod wkręty, narzędzi (wkrętarka, papier ścierny, młotek, pędzel do malowania), impregnatu do drewna oraz (w zależności od tego, jak planujesz wykończyć swoje dzieło) lakier lub farbę w wybranym kolorze. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziesz w markecie budowlanym. Jak zabrać się do pracy?

Po pierwsze: Najpierw oczyszczasz paletę z zabrudzeń, wyrównujesz nierówności i usuwasz drzazgi (przy pomocy papieru ściernego).

Po drugie: Następnie czas na impregnację drewna, która jest szczególnie ważna, kiedy chcesz, aby Twój nowy stolik stał na świeżym powietrzu – po tym zabiegu będzie odporny na wilgoć.

Po trzecie: Pora na wykończenie – tutaj już wszystko zależy od Twojej inwencji oraz upodobań kolorystycznych.

Po czwarte: Po wyschnięciu farby lub lakieru należy przykręcić do palety kółka. Niezwykle istotne jest, żeby przed przykręcaniem ustawić w planowanych miejscach wszystkie cztery symetrycznie – w ten sposób sprawdzisz, czy któreś nie trafia na gwóźdź.

Po piąte: Ostatni etap to wybór elementu blatu stołu z palety – może to być np. tafla szkła.

Widzisz, jakie to proste? Twój stolik już czeka, aby położyć na nim kubek z kawą, książkę lub postawić wazonik ze świeżymi kwiatami. Nie zwlekaj i zabierz się za tworzenie kolejnego cuda. Może tym razem będzie to półka lub oryginalne łóżko?