Wszystko o oświetleniu pokoju dziecięcego

Oświetlenie pokoju dziecięcego powinno być zmieniane wraz z wiekiem dziecka, ponieważ inny rodzaj światła potrzebuje niemowlak, przedszkolak, czy dziecko w wieku szkolnym. Potrzeby dzieci zmieniają się wraz z upływem czasu. Dlatego zaprojektowanie oświetlenia dla dziecka to duże wyzwanie dla projektantów.

W pokoju niemowlaka ostre światło jest niewskazane.

Wybór oświetlenia do pokoju niemowlaka ma ogromne znaczenie. Tutaj nie powinno znaleźć się ostre, jasne światło w postaci żyrandolu bez żadnych przysłon. Dziecko leżące w łóżeczku jest narażone wtedy na działanie takiego światła i może to stanowić dyskomfort i złe samopoczucie. Niemowlakowi należy zapewnić półmrok, który pozytywnie wpłynie na jego rozwój. Może to być lampa podłogowa ze stosowną oprawą, lampka nocna lub kinkiety z abażurami. Warto postawić na żarówki bądź moduły LED, które rozprzestrzeniają światło o ciepłej barwie. Dobrze, aby żyrandol lub lampa sufitowa miała funkcję ściemniania natężenia światła, dzięki temu można dopasować światło do aktualnej potrzeby. Żyrandol powinien mieć taki rodzaj przesłon żarówek, w których źródło światła jest właściwie niewidoczne- chodzi tu o lampy z przesłonami rozpraszającymi światło. Pokój niemowlaka wymaga wielu scen świetlnych- często pokój dziecięcy jest również pokojem pielęgnacyjnym, w którym potrzebne jest mocne światło- tutaj sprawdzą się nowoczesne lampy sufitowe LED, które mogą służyć jako oświetlenie główne. W pokoju niemowlaka konieczny jest także dopływ światła dziennego- w ciągu dnia maluch powinien mieć dostęp do promieni słonecznych, a wieczorem zaleca się zasłonić okna oraz zgasić światło, gdy maluch zaśnie. Ciemność pozwoli na lepszy sen dziecka oraz jego rozwój.

Jakie oświetlenie do zabawy i nauki dla przedszkolaka?

W pokoju przedszkolaka również warto zaaranżować różne sceny świetlne. Po pierwsze przydatne będą kinkiety lub oświetlenie komunikacyjne- wpuszczane w podłogę, które zaświeci się, gdy dziecko chce w nocy przejść z pokoju do łazienki lub pokoju rodziców. Przedszkolak do nauki i zabawy przy biurku potrzebuje światła o wysokim natężeniu, ponieważ tylko wtedy będzie czerpało przyjemność z pracy przy biurku. Zatem lampka biurkowa z dobrym światłem i nienagrzewającą się żarówką będzie koniecznym punktem oświetlenia. Bezpieczne są żarówki LED oraz OLED, których temperatura pracy jest bardzo niska. Projektując oświetlenie w pokoju przedszkolaka warto wziąć pod uwagę lampy w kolorowych wykończeniach. Tutaj również powinno znaleźć się światło nocne o ciepłej barwie- może to być lampa podłogowa lub kinkiet.

Nowoczesne lampy sufitowe pomysłem na oświetlenie pokoju młodzieżowego.

Czas szkoły sprawia, że dzieci spędzają coraz więcej czasu przy biurku, ucząc się lub na łóżku czytając książki. Dzisiejsza młodzież korzysta dużo z komputera oraz telewizji. Do tych wszystkich czynności potrzebne jest dobrze dobrane oświetlenie. Porządna lampka biurkowa, dająca mocne światło oraz duży zasięg oświetlenia, powinna być umiejscowiona nad miejscem pracy, a nie np. za plecami. Pozostała część pokoju może mieć zdecydowanie niższe natężenie. Jednak pokój młodzieżowy nie służy jedynie do nauki- to miejsce zabawy, rozwijania pasji i spotkania z kolegami i koleżankami. Dlatego oświetlenie główne powinno dawać dość jasne światło. Nowoczesne lampy sufitowe LED dają największe możliwości- zapewniają doskonałe oświetlenie, a także nowoczesny wygląd. Pokój młodzieżowy zdecydowanie różni się od pokoju przedszkolaka- tutaj znajdują zastosowanie bardziej nowatorskie rozwiązania np. industrialne lampy wiszące, wykonane z przezroczystych żarówek, kabli i metalowych elementów. W podobnym stylu może być lampa biurkowa, kinkiety lub lampa nocna. Jasne oświetlenie jest potrzebne nie tylko do nauki lub czytania, ale również do korzystania z komputera lub telewizji. Jest to ważne, ponieważ monitor niewłaściwie oświetlony powoduje przeciążenie wzroku, a nawet jego uszkodzenie. Projektując pokój dziecka, warto pomyśleć o zmieniających się potrzebach dziecka oraz opiekunów. Pokój dziecięcy potrzebuje różnych scen świetlnych, ponieważ jest jednocześnie sypialnią, miejscem do zabawy, nauki oraz odpoczynku.