Dom drewniany – co robić by służył długie lata?

Ważnym powodem dla którego ludzie nie decydują się na kupno drewnianego domku jest jego trwałość. Boimy się, że drewno zbutwieje, pokruszy się i na drugi rok już będzie do niczego. Niestety to możliwy scenariusz. Jak do tego nie dopuścić?

Dobry dach to pierwsza rzecz na która powinno zwrócić się uwagę. Najważniejsze żeby nie przeciekał, bo wtedy zniszczy wnętrze domu, ale także powinien mieć odpowiednio rozmieszczony system rynien odprowadzających wodę tak, aby ta nie ściekała po ścianach. Jest to bardzo istotne przy ochronie przed wilgocią.

Impregnacja

Podstawową i zarazem najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o ochronę drewna przed uszkodzeniem jest jego impregnacja.  Impregnacja ochroni drewno przed ogniem, wodą i wilgocią, szkodnikami oraz promieniowaniem UV. Dzięki temu domki drewniane wytrzymają najdłużej jak się da.

Rośliny

Domki drewniane nie powinny być porośnięte przez winogrono czy bluszcz. Przylegające do ścian rośliny wydzielają ciepło i wilgoć, często są siedliskiem grzybów, szczególnie winogrono i nie powinny mieć bliskiego kontaktu z drewnianą ścianą. Powinno się także unikać ustawiania np. drewna na opał tuż pod ścianą, gdyż będzie ono działać jak rośliny, o których wcześniej wspomniano.

Wybór odpowiedniego drewna

Wybór drewna jako surowca nie załatwia sprawy. Różne rodzaje drewna mają różne właściwości np. sosna jest surowcem najmniej trwałym ale najtańszym, wymaga uważnej impregnacji, modrzew jest najtrwalszy ale najdroższy, natomiast świerk jest tańszy od drewna modrzewiowego, ale trwalszy od sosny.

Wentylacja

Kiedy zadbamy już o odpowiednią impregnację drewna na zewnątrz, i pozbędziemy się niepotrzebnych elementów wokół ścian należy zająć się wentylacją w środku domu. Domy drewniane nie lubią także wilgoci pochodzącej z gotowania czy kąpieli. Aby ustrzec się grzyba należy zainwestować w  porządny okap i wyciąg w kuchni i łazience.

Niezależnie od tego, czy mamy dom z drewna czy murowany musimy o niego dbać, inaczej będzie podatny na uszkodzenia przez co będzie źle się prezentował. Domki drewniane wymagają pewnych zabiegów, ale jeśli będziemy je odpowiednio impregnować i przestrzegać kilku zasad odwdzięczą się trwałością.