Dom inteligentny – czym się cechuje?

Dom inteligentny to temat, który interesuje nas coraz bardziej. Wbrew pozorom nie chodzi o nowoczesność czy zastosowanie technologicznie zaawansowanych sprzętów w takim obiekcie. Dom staje się inteligentny, gdy pozwala na komunikację i przynosi oszczędności. Poznajmy to rozwiązanie!

Dom inteligentny – nie tylko nowoczesny

Wyposażanie domu w nowoczesne sprzęty, nie czyni go inteligentnym. Takie produkty są bardziej funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu, często oferują szereg ciekawych możliwości. Chodzi jednak o to, by to dom stał się przyjaźniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu, a przy tym bardziej oszczędny. Ważne jest także, by domownicy mogli niejako komunikować się z urządzeniami, których używają na co dzień, na przykład za pomocą smartfona.

W każdym domu jest oświetlenie, rolety czy żaluzje, alarmy, mnóstwo sprzętów elektronicznych. Zużywają one sporo prądu, ale i w normalnych warunkach, nie mamy szansy na sterowanie nimi, będąc poza domem. Decydując się na specjalnie w tym celu stworzone technologie, możemy sobie to wszystko zapewnić. Chodzi o systemy i urządzenia do automatyki domowej, które pozwalają na tę komunikację, a domownicy mogą im wydawać polecenia, to jest właśnie dom inteligentny.

Jakie zalety niosą takie rozwiązania? Przede wszystkim jest bardziej komfortowo i funkcjonalniej. Poza tym podnosi się bezpieczeństwo korzystania z domu, bo nawet będąc na wakacjach, można chociażby mieć podgląd na obraz z monitoringu.

Systemy w domu inteligentnym

Systemowe rozwiązania pozwalają na oszczędności, bo łatwiej sterować poszczególnymi urządzeniami elektrycznymi. Wystarczy decydować o natężeniu światła, odłączaniu gniazdek, których aktualnie się nie używa, by zauważyć różnice w rachunkach za prąd.

Podstawowe urządzenia, w jakie może być wyposażony dom inteligentny, to między innymi inteligentne gniazdka, oświetlenie czy ogrzewanie. Ponadto specjalnie dobrane czujniki oraz systemy alarmowe. Wybór poszczególnych rozwiązań powinien być zależny głównie od tego, czy liczymy na podniesienie komfortu, bezpieczeństwa lub funkcjonalności korzystania z domowych przestrzeni.