Ile kosztuje zadaszenie tarasów?

Zadaszenia tarasów są niezbędne, aby korzystać z przyjemnego miejsca na ogrodzie w każdych warunkach pogodowych. Upalnym latem zapewniają nam odpowiednią ochronę przed silnym słońcem a podczas chłodnych dni jesteśmy zabezpieczeni od wiatru i deszczu. Jakie zadaszenie tarasu wybrać i z jakimi kosztami się to wiąże?

Różne rodzaje zadaszenia tarasów

Najważniejszą kwestią przy montażu zadaszenia jest wybór stelażu. Może on być wykonany z drewna albo z metalowych profili. Podejmując decyzje warto wziąć pod uwagę styl, w jakim utrzymany jest nasz budynek — czy jest to wystrój nowoczesny, czy klasyczny. Stelaże drewniane częściej stosuje się w połączeniu ze szkłem lub materiałami a stelaże metalowe z poliwęglanem.

Bardzo modne zadaszenia tarasów z poliwęglanu, to koszt około 3 tys. zloty za niewielki taras wielkości 3 × 3 m. Jest to nowoczesny materiał, który zabezpiecza przed deszczem i wiatrem oraz przepuszcza światło. Jest ceniony za wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i lekkość.

Innym typem przezroczystego zadaszenia jest szkło hartowane. Jego zaletą jest efektowny wygląd i pełna przepuszczalność światła. Umożliwia ono korzystanie z tarasu również w zimie poprzez stworzenie z niego ogrodu zimowego. Cena takiej konstrukcji wraz z aluminiowym stelażem to 8 tys. złoty za modele o wymiarach 2 × 3 m.

Zadaszenia tarasów z materiałów pozwala uzyskać subtelny i romantyczny efekt. Do wyboru mamy płócienne żagle, markizy ogrodowe czy pasy materiału zawieszone na konstrukcji. Najprostsze ręcznie zwijane konstrukcje to koszt około 300 zł. Natomiast obszerne markizy wysokiej jakości z automatycznym sterowaniem mogą nas kosztować nawet do 5 tys. zł.

Zadaszenia tarasów — koszty

Koszt wykonania zadaszenia tarasu jest bardzo zróżnicowany. Zależy od tego, czy zdecydujemy się zrobić go samodzielnie, czy też zapłacimy za robociznę. Wiele firm oferuje gotowe konstrukcje do montażu wraz z dołączoną instrukcją obsługi. Cena jest zależna również od zastosowanych materiałów. Zazwyczaj średni koszt wykonania zadaszenia tarasu wynosi od 300 złotych do około 10 tysięcy złotych.