Single jersey – materiał przyszłości? Teraźniejszość już opanował Plik Edycja Wstaw Widok Format Narzędzia

Od kiedy Coco Chanel zrewolucjonizowała świat tkanin, wykorzystując charakterystyczny splot dzianin wełnianych z wyspy Jersey na Kanale La Manche do wypuszczenia na rynek eleganckich, dwuczęściowych kostiumów, minęło już sporo czasu. Dziś materiał, znany również pod spolszczoną wersją nazwy dżersej, to absolutna klasyka dzianin używanych do szycia rozmaitych części garderoby.

Stosując patenty hodowców owiec z brytyjskiej wyspy, można dziś wytworzyć dżersej jednostronny lub dwustronny. W tym pierwszym – single jersey – wyróżniamy lewą i prawą stronę, w przeciwieństwie do drugiego rodzaju, którego można używać z dowolnej strony. Współczesnej dzianiny nie wyrabia się już masowo z owczej wełny, choć wciąż działają tradycyjne wytwórnie dżerseju w stylu folk. Dominuje stuprocentowa bawełna, a w wersjach nieco bardziej nowoczesnych bawełna z domieszką elastanu.

Miękki, lekki, wygodny – idealny materiał dla nowoczesnych użytkowników

Współczesny użytkownik dzianin oczekuje szyku i elegancji, ale jedyne wtedy, gdy towarzyszy im komfort i wygoda. Single jerseyjest pod tym względem materiałem niemal idealnym – lekki i cienki, potrafi jednak izolować przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli został wykonany z bawełny dobrej jakości, nosi się go jak drugą skórę. Nic dziwnego, że sprawdza się zarówno przy produkcji okryć wierzchnich, jak i bielizny (już rybacy z Jersey nosili ten splot w ówczesnych odpowiednikach slipek, które wówczas znane były pod nazwą ineksprymable).

Single jersey – dzianina uniwersalna. Łatwiej wyliczyć, do czego nie da się go użyć

Dziś paleta zastosowań tego charakterystycznego materiału (single jersey lekko roluje się na brzegach) jest przeogromna – od lekkiej odzieży, przez materiał na podszewki po wkładki do butów. Sukienki, bluzki, spódnice, t-shirty, spodenki i legginsy, które chętnie nosimy latem, w dużej części wykonane są właśnie z dżerseju. Dzięki nowoczesnym technologiom drukowania pojawiają się coraz częściej bele dzianiny w zupełnie oryginalnych i niespotykanych wzorach, co inspiruje nowych, często domorosłych kreatorów mody do tworzenia i powielania niebanalnych stylizacji.